Wynik badania cytologicznego – dr n. med. Magdalena Magnowska, Luboń, Tarnowo Podgórne


Badanie cytologiczne wykonuje się w celu profilaktyki i diagnostyki raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne (cytologia) polega na pobraniu komórek z tarczy i kanału szyjki macicy przy pomocy szczoteczki na szkiełko podstawowe, utrwalone w czasie maksymalnie 20 sekund w alkoholu lub preparatem typu Cytofix. Badanie cytologiczne jest testem przesiewowym i nie powinno być traktowane jako rozpoznanie ostateczne zmian szyjki macicy. Preparaty cytologiczne powinny być oceniane przez osoby do tego uprawnione, a pracownie powinny podlegać kontroli jakości – wskazuje dr n. med. Magdalena Magnowska specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej.

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie celem profilaktyki zdrowotnej. W przypadku kobiet, które rozpoczęły współżycie seksualne, zaleca się wykonanie badania raz w roku. Dr n. med. Magdalena Magnowska wskazuje, że najlepszym momentem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10. a 20. dniem cyklu menstruacyjnego. Nie należy wykonywać cytologii w trakcie menstruacji.

Badanie cytologiczne to również jedno z podstawowych badań wykonywanych w okresie ciąży. Badanie jest bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.
Należy wskazać, że nie wszystkie nieprawidłowe wyniki przesiewowego badania cytologicznego oznaczają, że u badanej kobiety na szyjce są obecne zmiany nowotworowe.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej. Dr n. med. Magdalena Magnowska przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń i Tarnowo Podgórne. Wizyty należy umawiać pod numerem 691-051-851.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników